Türk Malı Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Türk Malı Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Türk malı ürünler nasıl anlaşılır sorusunun cevabına geçmeden önce bazı kıymetli meselelerden bahsetmek gerekmektedir. Ekonominin hangi alanında olursanız olun, yerli kaynaklardan beslenmek ve bu kaynakları işletme sisteminizin her yerinde kullanmak en kıymetli işlerden biridir. 

Satışa sunacağınız, üreteceğiniz bir ürünün tasarımından stoklamasına, dağıtımından satışına kadar olan her evrede yerli ve Türk menşeili kaynaklardan yararlanmak ekonomik sistem için her anlamda kıymetlidir. Bilhassa ekonominin temel prensiplerinden biri olan üretim, mevcut tüketim ağıyla birleştiğinde devletleri ve vatandaşları büyük ölçüde kalkındırır. Özellikle bu ağı yerli ürünlerle sağlıyor olmak çok daha kıymetlidir. Üretim kademeleri için kullanılan yerli ham maddeler, sonrasında tüketiciyle buluşturulan ürünler ve yine yerli kaynaklardan beslenen dağıtım ağı bir ulus için dış ekonomiye olan bağlılığını yavaşlatır.

Vatandaşlar olarak yerli üretim ve tüketime; aynı zamanda yerli dağıtım ağlarının kullanımına ağırlık vermeli, bu konudaki her teşebbüsü desteklemeliyiz. Sitemiz adına tüm bu teşebbüsleri desteklemekle beraber bu teşebbüsün bir parçası olmaktan gurur duymaktayız. Sizlerle buluşturduğumuz her ürün, tasarım ayağından, kapınıza gelene kadar tamamıyla yerli kaynaklardan beslenmekte ve üretilmektedir. Bu noktada hassas davranılması ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir durumdan söz etmeliyiz. Türk malı ürünler nasıl anlaşılır, dolayısıyla tüketici bir ürünü satın almak istediğinde onun yerli kaynaklarda beslenerek yapıldığına nasıl emin olur? Bu sorularla ilgili cevapları yazımız çerçevesinde bulmuş olacaksınız.

Türk Malı Ürün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Üretilen bir ürünün üzerinde, hem üretim sistemine kayıt edilmesi hem de üretim safhalarını göstermesi için barkod denilen simgelerden işlenir. Bu simgeler ürün kodlarından oluşur. Bu barkod sisteminin merkezi Belçika’da bulunan GS1 Organizasyonu tarafından yönetilmektedir. GS1 Organizasyonu Türkiye için, ürünler üzerine işlenen barkodlarda kullanılmak üzere, 868 veya 869 ön numarasını tahsis etmiştir. Fakat her ürün için barkod numarası 868 veya 869 ön numarasıyla başlıyor diye Türk malıdır diyemeyiz. Tasarım ve patenti yerli kaynaklardan beslenmediği halde üretim ağının Türkiye’de yapılmasıyla da bu ön numaralı barkoda sahip ürünler vardır. Dolayısıyla bu barkodlar ve ön numaralar Türk malı ürünler nasıl anlaşılır sorusunun tam anlamıyla cevabı olamaz. 

Ülkemizde de zaman zaman yerli malı kullanımı ve üretimi konusunda hem tüketiciyi hem de üreticiyi destekleyen, harekete geçiren kampanyalar yapılmaktadır. Özellikle yerli malı kullanımını yaygınlaştırmak adına barkod numarası 869 ila başlayan ürünlerin satın alınması konusunda teşvik edici çalışmalar yürütülmektedir. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu husus alacağınız ürün üzerine işlenen barkodun yanında, ürününüz için ifade edilen, Türk malı, yerli malı gibi ifadelerin de bulunuyor olması gerekliliğidir. Aynı zamanda ürününüz için ifade edilen üretim menşeinin Türkiye olarak belirtilmesinde dikkat etmelisiniz. Tüm bu bilgiler alacağınız ürünün yerli bir ürün olup olmadığı dolayısıyla Türk malı ürünler nasıl anlaşılır sorunuz için alacağınız cevaba sizi daha çok yaklaştırır. 

Eğer ürününüzün tam anlamıyla yerli bir ürün olup olmadığına emin olmak istiyorsanız, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve kesinliği belirtilen “Yerli Üretim” logosunun satın aldığınız ürüne eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Bu logo sayesinde, barkod numarası 868 veya 869 ile başlasa bile tam anlamıyla yerli bir üretime sahip olup olmadığını kesinleştiremediğiniz ürünün Türk malı bir ürün olduğuna emin olmuş olacaksınız. Bu sayede yerli üretim ve tüketime verdiğiniz değer taçlanmış olacak; böylesine kıymetli bir işi gerçekleştireceksiniz. Bu sayede Türk malı ürünler nasıl anlaşılır sorusuna da en doğru cevabı almış olacaksınız. 

Türk Malı Ürünler Nasıl Anlaşılır ile ilgili konumuz burada bitirip hepinize sevgi ve mutluluk dolu bir bahar ayı dileriz. Sağlıcakla.

 

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı