Yerli Malı Belgesi Hakkında 3 Temel Bilgi

Yerli malı ürün veya makine üretimi yapan her firma yerli malı belgesi almalı, bunu tüketicisiyle paylaşmalıdır. Özellikle sınai ve hizmet kaynaklı üretim ayaklarının yerli malı hassasiyetine karşı sergiledikleri tutum tüketici profili açısından oldukça önemlidir. Ülke ekonomisi için de oldukça önemli ve kıymetli olan bu durum işletmeler için devamlılık sağlamak, kar elde etmek için temel davranış mekanizmasını oluşturur. Öz kaynaklardan yararlanan, üretimini bu kaynaklar çerçevesinde gerçekleştiren; dağıtım kanallarını yine yerli olan kaynaklardan seçerek devam eden her firma üretim ağı ne olursa olsun yerli malı belgesi alarak ekonomik sirkülasyonunun ‘’ yerli ‘’ özelliğini vurgulamalı ve bununla övünmelidir. Yerli almalı sitesi olarak ülkemizdeki ilk ve tek yerli malı üreten ve satan çevrimiçi mağaza olmaktan gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bu bizler için kıymetli bir özellik niteliğindedir. Tüm bu kıymetli bilgiler ışığında hem yerli üretimin hem de yerli tüketimin; aynı zamanda yerel dağıtım ağlarının önemli bir gereksinimi olan yerli malı belgesi hakkında 3 temel bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz.

1-  Yerli Malı Belgesi Nedir?

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen mal alım ihalelerinde, gelişen yeni medya teknolojileriyle birlikte çevrimiçi mağazaların oluşturulmasında da kullanılan; isteklilerin teklif ettiği malın ve tüketicinin talebini karşılayan ürünün yerli malı olduğunu gösteren belgedir. Bu belge hem üretici portföyü hem de tüketici davranışını şekillendiren oldukça önemli ve kıymetli bir belgedir. Bu belgenin bireysel ekonomik kalkınmanın yanında ülke ekonomisi için de oldukça değerli bir pozisyonda olduğunu da belirtmemizde fayda var.

2- Yerli Malı Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ürün satıcısının yerli malı olarak belirttiği ürünlerin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenmiş Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip bir sanayi işletmesi tarafından üretilmesi gerekmektedir. Sanayi Sicil Belgesi’nde yer alan üretim konusu ve talebinin belirtilen ürünlerle bire bir uyumlu olması temel esastır. Ürünün tüm üretim aşamalarının menşei Türkiye olmak zorunda ya da üretim sürecindeki önemli aşamaların ve ekonomik açıdan oldukça derece gerekli son işçiliğinin Türkiye’de yapılmış olması gerekmektedir.

Ürün ile ilgili yapılacak hesaplamalar neticesinde ulaşılan Yerli Katkı Oranı en az %51 olmalıdır.

Tüm bu şartları sağlayan her üretici firma Yerli Malı Belgesi alma hususunda haklara sahiptir. Firmalarının prestiji ve üretim hacmi konusunda oldukça yararlı ve doğru bir adım atmış olacaklardır.

3- Yerli Malı Belgesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar

Yerli Malı Belgesi almak için muhakkak bu belgeyi almak istediğiniz ürün veya ürünlerin fiilen üretimini yapıyor olmanız gerekmektedir. Bu durum sanayi ve üretim faaliyetleri bakımından birçok gereksinime sahip olmanız gerektiğini vurgulayan kısımdır. İlgili ürün veya ürünlere Yerli Malı Belgesi düzenlenebilmesi için üretimlerin firmanızın geçerliliğini devam ettirdiği hususunu belirten kapasite raporunda yer alması gerekmektedir. Bu kapasite raporu dikkate alınarak belirttiğiniz üretim adresi için düzenlenmiş ve geçerli bir Sanayi Sicil Belgesi’ni de bünyenizde bulundurmanız diğer bir gereksinimdir. Yerli Malı belgesi alınmak istenilen ürün veya ürünlerin, Sanayi Sicil Belgesinde yer alan üretim konusu içerisinde yer alması gerekmektedir. Tüm bu hususi ve kıymetli bilgiler ışığında üretim hacminin için oldukça zaruri Yerli Malı Belgesi ve bu belge hakkında bilinmesi gereken temel bilgilerden bahsettik. Yerli üretim ve öz kaynakların daha çok kullanıldığı sektörlerde buluşmak dileğiyle.

 

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı