Yerli Malı Etkinlikleri ile Kazanılan 3 Temel Davranış

Yerli malı etkinlikleri ne kadar da kıymetlidir. Hem çocuklarımıza yerli kaynak kullanımını aşılama da hem de bu bilinci diğer nesillere aktarmaları konusunda taşıyıcılık görevi üstlenmelerinde oldukça önemli bir rol oynar. Özellikle yerli malı haftası, kutlanmaya başlamasına karar verilen tarihten günümüze kadar bu bilinci çocuklara aşılmakta ve devamını getirebilmek açısından oldukça kıymetli çabalara ev sahipliği yapmaktadır. Bilinçli bireylerin bilinçli toplumlar inşa edeceği fikri ile hareket eden başta eğitimciler olmak üzere her birey, bu haftanın temelinde yatan amacı çocuklara aşılamak konusunda da oldukça değerli eylemlerde bulunmaktadır. Bahsettiğimiz gibi yerli malı etkinlikleri kapsamında işlenen bu eylemler çocuklara belli başlı sorumlulukları ve davranışları da öğretir. Bu davranış ve sorumluluklar ülke ve vatandaş ekonomisini koruma aynı zamanda yerli kaynak konusunda bilinçlenmek adına paha biçilemez özellikler olarak karşımıza çıkar. Gelin birlikte bu davranışlara hem daha yakından bakalım hem de  temel başlıklar altında inceleyelim. 

1-  Yerli Malı Etkinlikleri 'nin Beraberinde Gelen Görev ve Sorumluluk Bilinci

Bu etkinlikle birlikte evlerinde yemekler yapan ve arkadaşlarıyla paylaşmak üzere sınıflarına getiren çocuklar paylaşmayı, birlikte yemeyi öğrenir. Yaptıkları tüm yemekleri mevsiminde ve topraklarımızda üretilen besinlerle yapan çocuklar yerli üretimin ve üretilen maddenin kulanımı konusunda bilinçlenerek daha verimli işler yapar. Okullarında paylaşmak üzere yaptıkları yemekleri emekleriyle sunmak adına görev bilincini de kavrayarak ortaya şahane bir iş çıkarırlar. Bu görev ve sorumluluk bilinci gelecek nesiller adına yerli üretim bilinci ile yetişmiş yatırıcıları da ekonomimize armağan eder.

Ülkemiz uzun zamandır ürettiği tarımsal ürünler ile Dünya ekonomisinde yer edinmiştir. Bu tarımsal ürünlerin bazıları yiyecek içecek, bazıları ise tekstil alanında kullanım imkanı sunarlar. Ülkemiz mutfak kültürü (gastronomi) yanı sıra  aynı zamanda tekstil (giyim) ürünleri ile Dünya'nın sayılı ülkeleri arasındadır. Şükür ki son zamanlarda web sitemiz www.yerlialmali.com'un sahibi Uludağ Makina vb. şirketler makine üretiminden tutalımda, okul ve ev malzemeleri geliştiren, üreten bir toplum haline geldik. Ve bunun ile kalmayıp aynı zamanda teknoloji ürünü (bilgisayar, telefon vb.) üretimi sağlayan markalarımız var. Bunların arasında Vestel sayılabilmektedir. Yerli malı satan sitemizde yakın zamanda Vestel ürünlerinede yer vermeyi düşünmekteyiz.

Okullarda yapılan yerli malı etkinliklerinde, sadece yiyecek ve içecek sergisi yada ikramı yanında, aynı zamanda yerli malı ürünler sergisi, pano düzenlemelerinde diğer sektörel ürünlerede yer verilmeli. Maket bilgisayarlar, telefonlar yerli malı olmaları kaydı ile okullarımızda ki etkinliklerde yerlerini almalılar.

Yerli malı otomobil ve yerli üretim hava araçları ve uzay bilimine ve uzay ulaşımına yönelik ürünlerin maket sergileri aynı zamanda bulunmalı. İnsanlar ilk atalarından bu yana zaman ile dil, görünüm, Coğrafi konum vb. bakımlardan değişik çeşitliliklere ayrıldılar. Düşünürsek bir şehrin herhangi bir şeyi ünlü iken bazı şehirlerin ise herşeyi ünlüdür. Bunu ülkeler içinde düşünebiliriz. Bugün Dünya'nın sözünü en çok geçiren ülkeleri bilim ve eğitim ile sanatsal faaliyetlerinde dahil olmak üzere her yönden öndedirler. 

Ülkemiz 2018 yılı Dünya okuma oranları sıralamasında Dünya genelinde 18. sıradadır. İnancımız şu şekildedir ki, insanlar en iyi savaş aletini üreteceklerine, en çok okuma oranları ile yarışsalar. Önümüzde ki yüzyıllarda uzay savaşları yerine, galaksiler arası futbol karşılaşmaları olsa bu daha iyi değil mi sizce? Okullarımızda her ne kadar savunma sanayii de gerekli  olsada savaş makineleri yerine, ülkemizin en meşhur kütüphaneleri paylaşılmalı.Bu örnekler artırılabilir.

2- Tutumluluk ve Öz Kaynak Bilinci

Yerli malı haftası ve yerli malı etkinlikleri kapsamında öğretilmek istenen bir diğer husus tutumlu olma bilincidir. 

Tutumlu bireyler yetiştirmenin yanında çocuklara öz kaynakları kullanmak ve ekonomiyi yerli üretim işleyişiyle canlandırmak adına sorumluluk bilinci de öğretilmek istenir. Kendi üretimleri olan ürünleri yine kendi dağıtım araçlarıyla tüketiciye sunmaları için eğitim verilen çocuklar bu sayede hem ülke ekonomisi hem de bireysel kalkınlamaları açısından son derece bilgili ve konuya vakıf bireyler olarak yetişir.

3- Sorumluluğu Paylaşma ve Gelecek Nesillere Aktarma

Yerli üretim bilinci ve en önemlisi tutumlu olma sorumluluğu çocuklarımıza aktaracağımız en önemli davranışların başında gelir. Kendi kaynaklarını kullanarak üretim yapan her birey yine kendi kaynaklarını kullanarak tüketim yapmaları için diğer bireyleri etkileme konusunda hayli başarılı olur. Böyle yerli malı kullanımı konusunda her birey birbirini etkiler ve bu sorumluluğu paylaşma davranısı tüm nesillere siraet eder. Bu durum beraberinde ekonomiyi de canlandıracağından kalkınma konusunda her birimiz için bulunmaz nimet niteliğine kavuşur.

İşte bu bilgiler ve davranışlar ile yerli malı etkinliklerinin ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Öz kaynaklarına gereken hassasiyeti gösterecek tüm çocuklarımız için yerli malı haftası ve yerli malı etkinlikleri başlıklarının öneminden bahsetmek bizler için bir mutluluktur.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı