Yerli Malı Etkinlikleri ile Kazanılan 3 Temel Davranış

Yerli malı etkinlikleri ne kadar da kıymetli, değil mi? Hem çocuklarımıza yerli kaynak kullanımını aşılama da hem de bu bilinci diğer nesillere aktarmaları konusunda taşıyıcılık görevi üstlenmelerinde oldukça önemli bir rol oynar. Özellikle yerli malı haftası, kutlanmaya başlamasına karar verilen tarihten günümüze kadar bu bilinci çocuklara aşılmakta ve devamını getirebilmek açısından oldukça kıymetli çabalara ev sahipliği yapmaktadır. Bilinçli bireylerin bilinçli toplumlar inşa edeceği fikri ile hareket eden başta eğitimciler olmak üzere her birey, bu haftanın temelinde yatan amacı çocuklara aşılamak konusunda da oldukça değerli eylemlerde bulunmaktadır. Bahsettiğimiz gibi yerli malı etkinlikleri kapsamında işlenen bu eylemler çocuklara belli başlı sorumlulukları ve davranışları da öğretir. Bu davranış ve sorumluluklar ülke ve vatandaş ekonomisini koruma aynı zamanda yerli kaynak konusunda bilinçlenmek adına paha biçilemez özellikler olarak karşımıza çıkar. Gelin birlikte bu davranışlara hem daha yakından bakalım hem de  temel başlıklar altında inceleyelim.

1-  Yerli Malı Etkinliklerinin Beraberinde Gelen Görev ve Sorumluluk Bilinci

Bu etkinlikle birlikte evlerinde yemekler yapan ve arkadaşlarıyla paylaşmak üzere sınıflarına getiren çocuklar paylaşmayı, birlikte yemeyi öğrenir. Yaptıkları tüm yemekleri mevsiminde ve topraklarımızda üretilen besinlerle yapan çocuklar yerli üretimin ve üretilen maddenin kulanımı konusunda bilinçlenerek daha verimli işler yapar. Okullarında paylaşmak üzere yaptıkları yemekleri emekleriyle sunmak adına görev bilincini de kavrayarak ortaya şahane bir iş çıkarırlar. Bu görev ve sorumluluk bilinci gelecek nesiller adına yerli üretim bilinci ile yetişmiş yatırıcıları da ekonomimize armağan eder.

2- Tutumluluk ve Öz Kaynak Bilinci

Yerli malı haftası ve yerli malı etkinlikleri kapsamında öğretilmek istenen bir diğer husus tutumlu olma bilincidir. Tüm ekonomik faaliyetler temelinde kıt kaynakların sınırsız ihtiyaçları karşılayabilmesi için verilen bir çabanın üzerine kurulmuştur. Bu kıt kaynak sorunu sınırsız ihtiyaç ve istekler karşısında daha bilinçli ve en önemlisi daha tutumlu olmak konusunda bilinçlenmemiz gerekliliğini karşımıza çıkarmıştır. Böylesine süreklilik gerektiren davranışlarında öğrenildiği en temel yer okullar ve aile ortamı olduğu için yerli malı etkinlikleri kapsamında çocukara tutumlu olmaları aşılanmak istenir.

Tutumlu bireyler yetiştirmenin yanında çocuklara öz kaynakları kullanmak ve ekonomiyi yerli üretim işleyişiyle canlandırmak adına sorumluluk bilinci de öğretilmek istenir. Kendi üretimleri olan ürünleri yine kendi dağıtım araçlarıyla tüketiciye sunmaları için eğitim verilen çocuklar bu sayede hem ülke ekonomisi hem de bireysel kalkınlamaları bakımından son derece bilgili ve konuya vakıf bireyler olarak yetişir.

3- Sorumluluğu Paylaşma ve Gelecek Nesillere Aktarma

Yerli üretim bilinci ve en önemlisi tutumlu olma sorumluluğu çocuklarımıza aktaracağımız en önemli davranışların başında gelir. Kendi kaynaklarını kullanarak üretim yapan her birey yine kendi kaynaklarını kullanarak tüketim yapmaları için diğer bireyleri etkileme konusunda hayli başarılı olur. Böyle yerli malı kullanımı konusunda her birey birbirini etkiler ve bu sorumluluğu paylaşma davranısı tüm nesillere siraet eder. Bu durum beraberinde ekonomiyi de canlandıracağından kalkınma konusunda her birimiz için bulunmaz nimet niteliğine kavuşur. İşte bu bilgiler ve davranışlar karşısında yerli malı etkinliklerinin ne kadar öenmli ve kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Öz kaynaklarına gereken hassasiyeti gösterecek tüm çocuklarımız için yerli malı haftası ve yerli malı etkinlikleri başlıklarının öneminden bahsetmek bizler için bir mutluluktur.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır