5 Temel Bilgi İle Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı

Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı 5 Temel Bilgi

Yerli malı haftası, adıyla bile hepimizi harekete geçirecek kuvvette! Topraklarımızda üretilen, işlenen, dağıtılan ve satılan her ürün; hem bizler hem de gelecek nesiller için korunması gereken en kıymetli hazinelerdendir. Özellikle ham madde üretiminden dağıtıma kadar bir ürünün her aşamasında karşımıza çıkan başlıkların yerli olması fikri her nesil için gerekli şartlardan birisidir. Bunun için de hem yerli malının hem de yerli malı haftasının önemini her fırsatta vurgulamalı ve çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Unutmamak gerekir ki bilinçli bireyler bilinçli toplumlar inşa eder. Özellikle üretim, dağıtım ve tüketim konusunda edinilecek bilgilerin nesillerden nesillere aktarımı oldukça hususidir. Tüm bu bilgiler ışığında yerli malı haftası ile ilgili 5 temel bilgiyi sizlerle paylaşmak ve yerli malı haftası bilincini pekiştirmek için bu yazıyı kaleme aldık.

1-  Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli Malı Haftası, bilinen resmi adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır. Özellikle bu hafta okullarda bir rutin halinde kutlanan bu hafta çocuklarımıza yerli üretim ve tüketim bilincini okul sıralarında aşıladığı için hafızalara yerleşmesi konusunda da hayli önemli bir yer tutmaktadır. 

2- Yerli Malı Haftası kutlamaları nasıl kararlaştırıldı?

I.  Dünya Savaşı ve sonrasında oluşan ekonomik darboğaz beraberinde yabancı ülkelerden alınan borçları getirdi. Bu darboğazdan kurtulmak, yabancı ülkelerden gelen para akışını kesebilmek ve toplumsal tutum bilincini oluşturmak adına bir kongre kurulmasına kararı verildi. Bu karar sonrası Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaparak yerli malı ve tutumlu olma konularının ehemmiyetinden bahsetti. Tüm bu gelişmelerin ardından 1946 yılından itibaren 12-18 Aralık haftası, Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başladı.

3- Yerli Malı Haftası ismi ne zaman ve nasıl değiştirildi?

Yerli Malı Haftası ismi, 1983 yılında Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi. Böylece gelecek nesillere yerli malının kullanımı ve önemiyle beraber tutumlu olma ve bütçelerinin kıymetini bilme konusunda eğitim verilmesi de amaçlanmış oldu. 

4- Yerli Malı Haftasının kutlanma amacı nedir?

Bu haftanın kutlanma amacı öncelikle yerli tüketimin ve bu tüketim bilincinin aşılanması, devamında arttırılmasıdır. Bu hafta süresince çocuklarımıza tutumlu olmanın faydaları, yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğu noktaları aşılanır. Aynı zamanda ‘’ yerli malı kullanmanın önemi ‘’ her an hatırlatılarak çocuklara öz kaynakların ne kadar kıymetli olduğu da öğretilmek istenir. Tüm bu bilgilerin ışığında yerli malının ve kullanma durumlarının temelinde yatan sorumluluk bilinci tüm nesillere ve onlar aracılığıyla da diğer nesillere miras bırakılır.

5- Yerli Malı Haftası’nın temelinde yatan bilinç nedir?

Tutumlu olmak bir ülke ve bu ülkenin vatandaşları için ekonomilerini ayakta tutabilmek adına yapmaları gereken en önemli eylemlerden biridir. Kıt kaynakları sınırsız ihtiyaçlarla tüketmek her iki taraf için de yıpratıcı olacağından tutumluluk bilinci her kesimde uygulanmalı ve bir sorumluluk halinde getirilmelidir. Böylece yerli malı haftası sebebiyle hem bu tutumlu olma fikri çocuklara aşılanır hem de öz kaynakların üretim ve tüketimi hakkında oldukça kıymetli bilgiler verilir. Tüm bu belirtilen hedefler Yerli Malı Haftası’nın temelinde yatan bilinci oluşturur. 

Aşağıdaki özet infografiğimizi kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı