Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır? - Nasıl Ortaya Çıktı?

Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli malı haftası özellikle okullarda yılın belirli zamanlarında kutlanan kıymetli bir haftadır. Yerli malı haftası ne zaman kutlanır sorusunun cevabı içinse şunu söylemek mümkün: 12-18 Aralık tarihleri arası. Yerli Malı Haftası özellikle okul sıralarında hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de velilerin kutlamaktan her zaman zevk aldığı, bir şeyler öğrendiği bir hafta olarak zihinlerimizde yer edinmiştir. Hele ki öz kaynakların kullanımı, yerli üretim ve tüketimin teşvik edilmesi gibi her vatandaşın bilmesi, hakim olması gereken konularda, okul sıralarında verilen böylesine değerli bir eğitimin yaygınlaştırılması hususidir. Ekonominin temel kaynaklarından olan üretimin, her aşamada yerli kalması fikri, geleceğin üreticileri için paha biçilemez bir öğreti olacaktır. Bu yazımızda hem Yerli Malı Haftası ne zaman kutlanır hem de bu haftanın kutlanmaya değer hangi yönleri vardır sorularına cevap bulmuş olacağız.

Yerli Malı Haftası Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihsel olarak, I. Dünya Savaşı sonrası ülkemiz başta olmak üzüere tüm dünya sıkı bir ekonomik darboğazın pençesindeydi. Ülkemiz nezdinde, yabancı ülkelere olan para akışının önünü kesmek ve toplumsal tutum bilincinin oluşturulması adına çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar ışığında Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongre temel amaç olarak yurdun tam bağımsızlığa erişmesini ve bu bağımsızlığı muhafaza edebilmeyi hedefledi. Bu minvalde yerli üretim ve yerli kaynakları tutumlu kullanma fikri de vatandaşlara aşılanmak istendi. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularından bahsederek vatandaşları bu konuda bilgilendirmek ve harekete geçirmek adına söylemlerde bulundu. Bu kronolojik ilerleyiş sonunda 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlandı. 1983 yılında ise bu haftanın adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Yerli Malı Haftasının temel bazda amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak hayata geçirilmesi ve artmasıdır. Bu hafta süresince öğrencilere tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Öz kaynakların kullanımı ve tutumlu olma eğitimleri sonrasında bilinçli bireyler bilinçli toplumları oluşturur ve hem ülke ekonomisi hem de kişisel kalkınma konusunda oldukça başarılı işler ortaya çıkar. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği tüm öğrencilere öğretilmeye çalışılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması da amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde de durularak üretimin yanı sıra tüketimin de öneminden ve gerekliliklerinden bahsedilir.

Yerli Malı Haftası ne zaman kutlanır sorusu için de bu çerçevede, okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanır demek mümkündür. Bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Ayrıca öğrenciler aileleri ile birlikte evlerinde öz mahsüllerimizden yaptıkları yemekleri okullarına getirerek arkadaşlarıyla paylaşırlar ve böylece paylaşmanın ve sorumluluk bilincini de farkında olurlar.

 

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Etiket Bulutu

yerli malı smart pompa yerli malı haftası otomatik pompa yerli üretim ofis malzemeleri sirkülasyon pompası yerli malı etkinlikleri boyama yerli malı etkinlikleri anaokulu yerli malı etkinlikleri eba yerli malı etkinlikleri eğitimhane yerli malı etkinlikleri okul öncesi boyama yerli malı etkinlikleri okul öncesi yerli malı etkinlikleri ilkokul yerli malı etkinlik adları yerli malı barkod etkinlikleri yerli malı araba yerli üretim belgesi yerli malı belgesi yerli malı bütünleştirilmiş etkinlik yerli malı etkinlikleri ortaokul yerli malı etkinlik adı yerli malı drama etkinliği yerli malı etkinlikleri yerli malı etkinlikleri pinterest yerli malı haftası sunum yerli malı haftası resmi yerli malı haftası pinterest yerli malı haftası panosu yerli malı haftası tarihi yerli malı haftası türkçe dil etkinlikleri yerli malı ürünler yerli malı türkçe dil etkinliği yerli malı nedir yerli malı haftası ne zaman kutlanır yerli malı haftası nasıl ortaya çıktı yerli malı haftası anaokulu etkinlikleri yerli malı haftası 3. sınıf yatırım ve yerli malı haftası yerli malı etkinlikleri şapka yerli malı haftası drama etkinlikleri yerli malı haftası etkinlikleri yerli malı haftası infografik yerli malı haftası ile ilgili yazı yerli malı haftası ile ilgili drama etkinlikleri yerli malları türk malı kişisel ofis malzemeleri kişisel büro malzemeleri frekans pompa el aletleri marangoz el aletleri marangoz el aletleri fiyatları marangoz el takımları marangoz el aletleri seti marangoz el aletleri isimleri değişik yerli malı etkinlikleri butiketkinlik yerli malı ahşap ve akustik ahşap kültürü 2.sınıf yerli malı etkinlik cevapları 2.sınıf yerli malı boyama etkinlikleri ahşap ve elektrik akıllı damacana pompası büro malzemeleri akıllı su pompası akıllı pompa marangoz el takımları nelerdir neden yerli malı smart frekans pompa sirkülasyon pomlası satılık marangoz el aletleri otomatik pompa kullanımı smart pompa fiyatları smart pompa teknolojisi türk malı firmalar 2. sınıf yerli malı haftası ile ilgili yazı smart sirkülasyon pompası otomatik kablosuz şarjlı damacana su pompası okul öncesi yerli malı haftası etkinlikleri boyama ofis ihtiyaçları ofis gereksinimleri ofis alışverişi ofis malzemesi ofis malzemesi alışverişi ofis ürünü alımı ofis ürünleri alımı ofis ürünleri türk malı yerli üretim