Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli malı haftası özellikle okullarda yılın belirli zamanlarında kutlanan kıymetli bir haftadır. Yerli malı haftası ne zaman kutlanır sorusunun cevabı içinse şunu söylemek mümkün: 12-18 Aralık tarihleri arası. Yerli Malı Haftası özellikle okul sıralarında hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de velilerin kutlamaktan her zaman zevk aldığı, bir şeyler öğrendiği bir hafta olarak zihinlerimizde yer edinmiştir. Hele ki öz kaynakların kullanımı, yerli üretim ve tüketimin teşvik edilmesi gibi her vatandaşın bilmesi, hakim olması gereken konularda, okul sıralarında verilen böylesine değerli bir eğitimin yaygınlaştırılması hususidir. Ekonominin temel kaynaklarından olan üretimin, her aşamada yerli kalması fikri, geleceğin üreticileri için paha biçilemez bir öğreti olacaktır. Bu yazımızda hem Yerli Malı Haftası ne zaman kutlanır hem de bu haftanın kutlanmaya değer hangi yönleri vardır sorularına cevap bulmuş olacağız.

Yerli Malı Haftası Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihsel olarak, I. Dünya Savaşı sonrası ülkemiz başta olmak üzüere tüm dünya sıkı bir ekonomik darboğazın pençesindeydi. Ülkemiz nezdinde, yabancı ülkelere olan para akışının önünü kesmek ve toplumsal tutum bilincinin oluşturulması adına çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar ışığında Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongre temel amaç olarak yurdun tam bağımsızlığa erişmesini ve bu bağımsızlığı muhafaza edebilmeyi hedefledi. Bu minvalde yerli üretim ve yerli kaynakları tutumlu kullanma fikri de vatandaşlara aşılanmak istendi. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularından bahsederek vatandaşları bu konuda bilgilendirmek ve harekete geçirmek adına söylemlerde bulundu. Bu kronolojik ilerleyiş sonunda 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlandı. 1983 yılında ise bu haftanın adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Yerli Malı Haftasının temel bazda amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak hayata geçirilmesi ve artmasıdır. Bu hafta süresince öğrencilere tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Öz kaynakların kullanımı ve tutumlu olma eğitimleri sonrasında bilinçli bireyler bilinçli toplumları oluşturur ve hem ülke ekonomisi hem de kişisel kalkınma konusunda oldukça başarılı işler ortaya çıkar. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği tüm öğrencilere öğretilmeye çalışılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması da amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde de durularak üretimin yanı sıra tüketimin de öneminden ve gerekliliklerinden bahsedilir.

Yerli Malı Haftası ne zaman kutlanır sorusu için de bu çerçevede, okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanır demek mümkündür. Bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Ayrıca öğrenciler aileleri ile birlikte evlerinde öz mahsüllerimizden yaptıkları yemekleri okullarına getirerek arkadaşlarıyla paylaşırlar ve böylece paylaşmanın ve sorumluluk bilincini de farkında olurlar.

 

 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı