Yerli Malı Nedir? Ülkemizin Yerli Malı Ürünleri

YERLİ MALI NEDİR?

Bir ülke ve o ülkenin vatandaşları için en önemli hususlardan biri yerli üretim ve tüketimin her noktada uygulanması, benimsenmesidir. Ekonominin temel prensiplerinden biri olan üretim, mevcut tüketim ağıyla birleştiğinde devletleri ve vatandaşları büyük ölçüde kalkındırır. Özellikle bu ağı yerli ürünlerle sağlıyor olmak çok daha kıymetlidir. Ülkemizde de önemi oldukça iyi bilinen, okullarda, evlerde ve daha birçok yerde coşkuyla kutlanan yerli malı haftası ve yerli malı nedir kavramları üzerinde konuşulması gereken noktalardandır. Özellikle üretim kademeleri için kullanılan yerli ham maddeler, sonrasında tüketiciyle buluşturulan ürünler ve yine yerli kaynaklardan beslenen dağıtım ağı bir ulus için dış ekonomiye olan bağlılığını yavaşlatır. Vatandaşlar olarak yerli üretim ve tüketime; aynı zamanda yerli dağıtım ağlarının kullanımına ağırlık vermeli, bu konudaki her teşebbüsü desteklemeliyiz. 

Yerli malı nedir sorusu için verilecek en doğru cevaplardan bir diğeri de ham madde bakımından kullanılan yerli ürünler kadar, bu ürünleri dağıtan, tüketiciyle buluşturan yerli kanalların da yerli olması gerektiliğidir. Üretim ne kadar yeri olursa olsun eğer üretilen ürünü tüketiciyle buluşturan kanallar da yerli olmazsa istenilen başarı tam anlamıyla elde edilmiş sayılmaz. Gerek tarım gerekse sanayi kolları bakımından yerli ham madde kaynaklarına ve bu kaynakları değerlendirecek alt yapıya yeterince sahip olduğumuz gerçeğini bilmemiz gerekmektedir. Bu noktada işin en önemli kısmı üreticilere düşüyor gibi görünse de tüketiciler için de yerli üretimin desteklenmesi elzemdir. Böylesine bir talep yoğunluğu arz miktarını da arttıracağı için üretimdeki yükseliş genel ekonomi kanadımızı da güçlendirecektir. Üreticiyi böylesine teşvik eden bir talep yoğunluğu yerli malı kullanımına olan ilgiyi de diri tutacak ve bu konuda geliştirilen, düşünülen birçok fikre öncülük edecektir. 

Ülkemiz (Türkiye) yaşamsal temel ihtiyaçlardan olan gıda ürünleri üretiminin yanında teknolojik araç ve alet üretimine yolunu açmalıdır. Yerli Almalı sitemizin sahibi Uludağ Makina yerli üretim konusunda teknolojik araç üretimi konusunda büyük bir misyonu üstlenmiştir. Web sitemizde bulabileceğiniz Uludağ makina ürünlerinin yanısıra, yerli üretim ev, okul, ofis, ustalık ve mühendislik araçlarını bulabilmektesiniz. 

Ülkemizin teknolojik ürün üretimleri noktasında ki ilerlemelerine paralel olarak aynı zamanda Türk malı teknoloji firmalarından Vestel ürünlerinide websitemizde bulabileceksiniz. Ülkemizin öz değerleri için, ülkemizin kendi ürettiği ürünlere duyulan bu ilgi için çok teşekkür ederiz. 

Tüm bu bilgiler ışığında ekonominin hem üretim hem tüketim hem de dağıtım ayağı için “yerli olma” durumunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiş olduk. Tüm bu önemli noktalar çerçevesinde yerli malı nedir sorusu için aklımıza takılabilecek hemen her soruya uygun cevapları da vermeye çalıştık. Gerek ekonomimizi canlandırmak gerek üretimimize katkıda bulunmak için bu cevapları değerlendirmeli ve yerli üretimi destekleyip tüketimi de arttırmalıyız. Yerli üretimin, tüketimin ve dağıtımın bu kadar önemli olduğu konusuna dikkatleri çekmişken bu durumun ülkemizdeki yansımalarından da bahsetmemiz gerekmektedir. Yerli malı haftası kapsamında yapılan kutlamalar ve aşılanan bilinç bu yansımalardan bazılarıdır. 

Yerli Malı Haftası ile Aşılanan “Yerli Malı Nedir?” Bilinci

 

Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır. Bu kutlamalar çerçevesinde öğrencilere hem aileler hem de öğretmenler tarafından yerli malı kullanımı bilinci aşılanmaya çalışılır. Bu kadar kıymetli bir bilinci okul sıralarında aşılama fikri, öğrenciler için gelecekte seçecekleri iş kollarında yerli malı nedir bilincinin oturtulmasıyla birlikte kullanımı da arttırmış olacaktır. Bu bilinç sayesinde yerli malı kullanımı gelecek nesiller tarafından sürdürülmeye devam edecek ve ekonomimiz dışa bağımlılıktan kurtulacaktır.

Yerli malı nedir bilincini aşılamak ve bu sayede öğrencilere kalkınmayı öğretmenin yanında tutumlu olma ve israfı önleme davranışlarının da kazandırılması değinmemiz gereken bir diğer temel noktadır. Yerli malı haftasının temel prensiplerinden bir diğeri de tutumlu olmayı, aynı zamanda israfı önleme fikrini tüm vatandaşlara aşılamaktır. Böylesine kıymetli ve geleceği garanti almaya yönelik öngörülerle zenginleşen bu bilinç her zaman için önemini bilmemiz gereken bir kıstastır. Aynı zamanda israfı önleme ve tutumlu olma fikri yerli malı nedir öğretisinin yanında yatırım ve biriktirme konusunda da mühim kazanımlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Yerli malı haftası hemen hemen hepimizin zihninde güzel anılarla canlanan aynı zamanda “yerli olma” bilincini de içimizde hissettiğimiz bir kavramdır. Bu sayede yerli malını kullanımın bir ekonomi için ne kadar önemli ve aynı zamanda elzem olduğunu kavramış bulunuyoruz. Bu bilinçle yola çıktığımız yerli malı kullanımı ve yerli kaynaklarla üretme sorumluluğunu yine yerli dağıtım kanallarıyla destekliyoruz. Bu bilinç hep üretim hem de dağıtım bakımından tüm iş kollarında uyguladığımız ve uygulamaktan gurur duyduğumuz bir olgudur. Yazımız kapsamında yerli malı nedir sorusunun cevabını aynı zamanda vatandaşlar olarak yerli malı kullanımı bilincini yansıtmaya çalışmış olduk. Bu kıymetli bilincin nesiller boyu devam etmesini dileriz. 

Yerli malının nasıl anlaşılacağı ile ilgili konuya https://yerlialmali.com/blog/turk-mali-urunler-nasil-anlasilir sayfamızda ki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Performans Çalışması- Mimoza Bilişim SEO Ajansı